SERVİS KAPSAM VE KOŞULLARI


Servis hizmeti süresi, cihazın merkez servisimize kargo, sevkiyat ya da doğrudan müşterinin cihazını merkez servisimize getirmesi, arızalı cihaz için "ARIZALI CİHAZ TESLİM TUTANAĞI"'nın ilgili personelce oluşturulmasına takiben başlar.

Arızalı cihaz, kargo vasıtası ile merkezimize yönlendirilmiş ise cihazda oluşabilecek hasarlar kargo firması sorumluluğundadır. Nakliye sırasında oluşabilecek çalınma, kırılma, zedelenme, veri kaybı, parça/aksesuar kayıplarından Erpa İletişim ve Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

Müşterilerin cihazlarını kargo vasıtası ile göndermeleri durumunda, teknisyenin arıza tespitinde kullanabilmesi için kutu içerisine cihazın arızasını bildiren not müşteri tarafından sağlanmalıdır.

İşletim sistemi kurulumu gerektiren arıza durumlarına karşı doğabilecek veri kayıplarından Erpa İletişim ve Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz. Verilerin öncesinde müşteri tarafından yedeklenmesi gerekmektedir. Yedekleme işlemi yapılmamış cihazlar için müşterilerimiz veri yedeklemesi için önceden bilgi vermekle mükelleftir.

Cihaz özelliklerini yükseltmek isteyen müşterilerimiz için cihaz içerisinden değişimi yapılan eski yedek parçalar müşteriye teslim edilir. Arızalı yedek parça değişimlerinde, değişimi yapılan arızalı yedek parça müşteriye teslim edilir.

Arızalı cihaz için oluşacak fiyat teklifinin kabul edilmemesi durumunda cihaz müşteriye geri iade edilir.

100$ ve altı tutarında oluşabilecek fiyat teklifleri için müşteriden onay alınmaksızın tamir işlemi gerçekleştirilir. Müşteri tarafından ödeme yapılmaması ve teklifin iptal edilmesi durumunda cihaz servise gönderildiği ilk haline getirilip 25$+KDV hizmet ve cayma bedeli, müşteriden tahsil edilir.

Erpa İletişim ve Elektronik San. Tic. Ltd. Şti., onarımını/değişimini yaptığı her parça için 1 yıl garanti vermektedir. Bu garanti, yalnızca öncesinde herhangi teknik müdahale görmemiş cihazlar için geçerlidir.

Batarya ürünlerinde garanti süresi 1 yıl cell garantisi ve 1 yıl da kart garantisi olmak üzere toplamda 2 yıldır.

Erpa İletişim ve Elektronik San. Tic. Ltd. Şti., değişen/onarılan yedek parça garanti sürecinde, aynı parçanın bir defadan fazla aynı arızadan arızalanması durumunda parça değişimini yapmakla mükelleftir.

3 ay içerisinde teslim alınmayan cihazlar şirketimiz sorumlu değildir.

Müşteri, arızalı cihaz formunda belirttiğim iletişim ve kişi bilgilerinin doğru olduğunu kabul eder.

Servise alınan her cihaz teslim formu ile alınır, teslim formu ile verilir.

Cihaz teslim alınırken tespit edilen hasarlar ve bildirilmiş arızalar dışında görünür, görünmez fiziksel ya da fiziksel olmayan hatalarda teknisyen raporu esas alınacaktır.

Servis süreci müşterilere telefon ve web sayfamızda yer alan ürün takibi vasıtası ile bildirilecektir. Bu bilgilendirme süreci müşterinin kayıt esnasında ibraz ettiği kişi bilgileri ile yapılacaktır.

Yandex.Metrica